3 iyun 2026-cı il, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Mərkəzi Bankın yeni inzibati binasının açılışında iştirak edib.
Mərkəzi Bankın sədri Taleh Kazımov dövlətimizin başçısına binada yaradılmış şərait barədə məlumat verdi.
Yeni bina paytaxtın Heydər Əliyev prospekti 167 ünvanında yerləşir. Müasir şəhərsalma prinsiplərinə uyğun inşa edilmiş bina yüksək funksionallığa və qabaqcıl texnoloji göstəricilərə malikdir.
Prezident İlham Əliyev milli pul nişanlarının konseptual yanaşmasının, dizayn xüsusiyyətlərinin və texnoloji inkişaf xəttinin müasir təqdimat üsulları ilə nümayiş olunduğu sərgiyə baxdı.
Bildirildi ki, sərgidə milli pul nişanlarının tarixi, inkişaf mərhələləri, dizayn və mühafizə elementləri əks olunub.
Bina 35 mərtəbədən ibarətdir, burada ümumilikdə 1300 nəfərlik iş sahəsi, konfrans və mətbuat zalları, müxtəlif təlim və toplantı otaqları var.
Yeni binanın layihələndirilməsi zamanı əlçatanlıq və inklüzivlik prinsiplərinə xüsusi diqqət yetirilib, fiziki məhdudiyyətli şəxslərin binaya rahat və təhlükəsiz şəkildə girişinin, həmçinin sərbəst hərəkətinin təmin edilməsinə imkan verən infrastruktur yaradılıb.
Binada rəsmi görüş və toplantılar üçün 25 otaq nəzərdə tutulur. Otaqların hamısı zəruri avadanlıqla təchiz olunub.
Yüksək keyfiyyət, təhlükəsizlik və dayanıqlı inkişaf standartlarına cavab verən binada müasir texnologiya və informasiya sistemləri də quraşdırılıb.
Burada, həmçinin əməkdaşların asudə vaxtının səmərəli təşkili məqsədilə istirahət məkanı yaradılıb, 340 nəfərlik yeməkxana da onların ixtiyarına veriləcək.
Müxtəlif tədbirlərin və təqdimatların keçiriləcəyi 240 nəfərlik konfrans zalında isə hər bir şərait mövcuddur.
Gecə saatlarında binanın vizual tanınmasını təmin edən multimedia fasad sistemi müxtəlif işıq ssenarilərinin və proyeksiyaların tətbiqinə imkan verir. Fasad da daxil olmaqla, ərazinin və binanın işıqlandırılması hərəkət sensorlu LED texnologiyası ilə təchiz olunub. Bu isə öz növbəsində günün işıqlı saatlarında elektrik enerjisinə qənaət etməyə imkan verir.

3 June 2026, Baku: Azerbaijani President Ilham Aliyev attended the opening of the country’s new Central Bank headquarters in Baku.
Governor of the Central Bank, Taleh Kazimov, briefed the Head of State on the facilities and infrastructure established in the building.
Located at 167 Heydar Aliyev Avenue, the headquarters was constructed in accordance with modern urban planning principles and features advanced technological systems and high operational functionality.
President Aliyev toured an exhibition highlighting the history and development of Azerbaijan’s national currency, including the design and security features of banknotes and coins.
The 35-storey building can accommodate about 1,300 employees and includes conference and press facilities, training rooms and meeting spaces.
The headquarters was designed with accessibility and inclusion in mind, incorporating infrastructure intended to ensure convenient access and mobility for people with disabilities.
The facility contains 25 rooms for official meetings and events, all equipped with modern communications and technical systems. Employee amenities include recreation areas and a cafeteria with seating for 340 people.
A 240-seat conference hall has been built to host presentations and other public events.
To enhance the building’s visual identity at night, the headquarters incorporates energy-efficient technologies, including motion-sensor LED lighting throughout the facility and surrounding grounds. A multimedia façade system enables large-scale lighting displays and projections, further enhancing the building’s nighttime presence.